Zaczerwieniona skóra

Zaczerwieniona skóra to problem bardzo wielu osób, który powoduje dyskomfort i bardzo często stanowi problem natury estetycznej. Zaczerwienienie skóry twarzy może powstać w wyniku wysiłku, po zjedzeniu ostrej potrawy lub podczas stresującej sytuacji. Mija ono szybko i zwykle nie powinno stanowić powodów do obaw. Problem pojawia się w momencie, gdy zaczerwieniona skóra utrzymuje się dłużej i towarzyszą jej objawy powodujące pogorszenie samopoczucia.

Zaczerwieniona skóra – przyczyny

Zaczerwieniona skóra to dla znacznej liczby osób, a w szczególności kobiet problem natury estetycznej. Zaczerwienienie skóry może wynikać z jej nadwrażliwości lub być związane z zaburzoną barierą ochronną. Zaczerwienienie skóry często towarzyszy także cerze naczynkowej, której posiadanie może mieć podłoże genetyczne. Oprócz tego bardzo często zaczerwieniona skóra oraz pękające naczynka mogą być objawem trądziku różowatego w początkowej fazie.

Do najczęstszych przyczyn zaczerwienionej skóry możemy zaliczyć:

  • promieniowanie słoneczne;
  • duże wahania temperatur;
  • klimat;
  • zanieczyszczenie środowiska;
  • nietolerancję pokarmową;
  • spożycie alkoholu, kawy, ostrych przypraw;
  • stres;
  • silne emocje;
  • czynniki genetyczne;
  • starzenie się skóry, która od 25. rokuj życia staje się bardziej podatna na zaczerwienienia i podrażnienia.

Objawy zaczerwienionej skóry

Zaczerwienienie skóry z biegiem lat może stać się o wiele bardziej uporczywe i powodować coraz większy dyskomfort fizyczny oraz psychiczny. Zaczerwieniona skóra w zależności od jej stopnia zaczerwienienia może się charakteryzować:

  • tymczasowym zaczerwienieniem lub uderzeniem gorąca (występuje często u kobiet przechodzących menopauzę);
  • rumień na policzkach – to forma rozproszonego i stałego zaczerwienienia skóry;
  • obecność niewielkich naczynek;
  • czerwone plamy, którym towarzyszą wypryski – mogą ulec przekształceniu w trądzik różowaty.

Zaczerwieniona skóra – jak sobie z nią radzić?

Jeśli zauważysz u siebie zaczerwienienie, które utrzymuje się na Twojej skórze przez dłuższy czas, skonsultuj się z dermatologiem. Specjalista będzie w stanie postawić właściwą diagnozę, wykluczyć ewentualną obecność innych chorób skóry i zaproponować leczenie.

Jednak aby zaczerwieniona skóra przestała być naszym problemem, oprócz jej pielęgnacji warto zwrócić uwagę na swój styl życia oraz dietę. Aby zaczerwienienia nie powracały, ogranicz spożywanie pikantnych potraw, a także alkoholu oraz kawy. Należy także chronić swoją skórę przed nagłymi zmianami temperatury, a do tego unikać promieniowania UV.

W kwestii pielęgnacji warto zaopatrzyć się w nawilżający krem z filtrem przeciwsłonecznym, który będzie nie tylko nawilżać i przeciwdziałać zaczerwienieniu, ale równocześnie chronić przed promieniowaniem UV. Do łagodzenia podrażnień skóry bardzo dobrze sprawdzi się woda termalna w sprayu.

Oprócz tego do pielęgnacji warto stosować kosmetyki, które w składzie zawierają witaminę B oraz C. Witamina B skutecznie chroni skórę przez wpływem zewnętrznych czynników drażniących, a witamina C wzmacnia delikatne ściany naczyń krwionośnych.

e nie powinno stanowić powodów do obaw. Problem pojawia się w momencie, gdy zaczerwieniona skóra utrzymuje się dłużej i towarzyszą jej objawy powodujące pogorszenie samopoczucia.

5/5 - (2 votes)

Najpopularniejsze rodzaje butów męskich, czyli co warto mieć w swojej szafie

Poprzedni

Niebo o północy – Netflix wyznacza trendy

Następny

Zobacz także