Oczekiwanie na narodziny dziecka to wielkie wydarzenie dla najbliższych. Na ten czas składają się również przygotowania do bycia rodzicami, w tym kompletowanie przedmiotów, ubranek i akcesoriów określanych jako wyprawka dla noworodka, niemowlaka.
Taka lista wyprawkowa powinna powstać jeszcze przed przyjściem na świat dziecka. Same zakupy również najczęściej robione są przed wielkim dniem, choć niektórzy rodzice wstrzymują się z nimi na ostatnią chwilę. Co powinna zawierać wyprawka dla niemowlaka? Jakie elementy przygotować dla noworodka do szpitala?
Spis treści
Wyprawka dla noworodka, niemowlaka – lista
Zanim zostanie skompletowana wyprawka dla niemowlaka lista najważniejszych elementów oraz ich ilość powinna zostać starannie dopracowana. Kiedy noworodek pojawi się już na świecie, raczej nie będzie czasu na kompleksowe zakupy i zastanawianie się nad detalami.
Także wyprawka noworodka do szpitala musi być gotowa wcześniej, czasami maluchy lubią się pospieszyć. Co zawiera wyprawka dla noworodka – lista najpotrzebniejszych elementów? Oto one:
- Odzież niemowlęca.
Noworodki potrzebują po kilka zmian ubranek. Body z krótkim i długim rękawem, śpioszki lub półśpiochy, pajacyki, skarpetki, łapki-niedrapki, kaftaniki lub bluzy rozpinane z przodu. Na pierwsze tygodnie życia warto zainwestować w ubranka proste w zakładaniu uszyte z naturalnych materiałów. - Pieluszki.
W zależności od preferencji popularne pampersy, czyli pieluszki jednorazowe lub też ekologiczne pieluszki wielorazowe, które można prać. Dodatkowo po kilka sztuk pieluszek tetrowych i flanelowych, przydatnych przy karmieniu czy odbijaniu. Niezbędne będą także dobre chusteczki nawilżane dla niemowląt. - Hipoalergiczne kosmetyki oraz środki czystości.
Niemowlę nie powinno mieć kontaktu z kosmetykami dla dorosłych, podobnie jego ubranka czy pościel powinny być prane w delikatnych, niewywołujących uczuleń środkach. Pierwsze kosmetyki dla noworodków muszą być niezwykle delikatne i naturalne. - Akcesoria kosmetyczne.
To nie tylko malutkie nożyczki, obcinaczki i pilniki do szybko rosnących paznokci, ale również miękka szczotka do przeczesywania włosków i masażu główki, odciągacz do kataru, sól fizjologiczna czy ręczniki z kapturkiem, nakładki na palec do masażu dziąseł. - Elementy do karmienia piersią lub butelką.
Bez względu na to, czy kobieta planuje karmić dziecko piersią czy butelką, warto być przygotowanym na obydwie opcje. Butelki, smoczki z oznaczeniem 0, poduszka do karmienia, wkładki laktacyjne – zwykle okazują się niezwykle przydatne. - Bielizna pościelowa.
Mimo iż niemowlę na początku nie powinno korzystać z poduszek i kołder, a do snu wystarczy mu prześcieradełko i kocyk, te elementy należy mieć przygotowane w ilości przynajmniej dwóch kompletów. - Rzeczy na spacer.
W zależności od pory roku, w której na świat przyjedzie dziecko, mogą też być potrzebne cieplejsze ubranka na wyjście – polarowy lub ocieplany kombinezon, czapeczka, rękawiczki.
Wyprawka dla noworodka to dla wielu osób również większe elementy takie jak wózek lub chusta czy nosidło, fotelik samochodowy, łóżeczko albo kołyska. Bez wątpienia trzeba o nich pamiętać, przygotowując się na przyjście nowego członka rodziny – niemowlaka.
Lista zakupów potrafi być naprawdę długa i kosztowna, dlatego często część wyprawki niemowlęcej zgodnie z tradycją otrzymuje się od rodziny, przyjaciół czy w trakcie tak zwanych baby shower.
Jak powinna wyglądać wyprawka noworodka do szpitala?
Nieco krótsza lista to wyprawka noworodka do szpitala, gdyż w tym przypadku mocno ogranicza torba do szpitala dla malucha. W tym przypadku elementy wyprawki są mocno uzależnione od warunków i zasad panujących w szpitalu, w którym ma być poród.
Nie ma standardów mówiących, co jest zawsze potrzebne, gdyż wiele szpitali zapewnia niemal wszystkie niezbędne ubranka, pieluszki czy kosmetyki na pobyt na oddziale.
Zobacz także >> Piosenki dla dzieci – efektywna nauka poprzez zabawę
W innych szpitalach natomiast rodzice muszą dostarczyć pieluszki, chusteczki nawilżane czy kosmetyki. Natomiast torba na wyjście ze szpitala dla niemowlęcia to przede wszystkim zestaw podstawowych ubranek, najlepiej podwójny, wcześniej wyprany.
Dodatkowo zimą kombinezon, ciepła czapeczka, kocyk, pieluszki i chusteczki. Zwykle powrót odbywa się samochodem, dlatego należy pamiętać o foteliku dostosowanym do niemowląt, najczęściej ze specjalną wkładką.
Wyprawka dla dziecka w zależności od pory roku – na co zwrócić uwagę?
Mimo iż pewne elementy wyprawki dla niemowlaka są niezmienne, to jednak w zależności od pory roku, w której maluch ma przyjść na świat, trzeba przygotować nieco inne zestawy odzieży czy akcesoriów.
Warto pamiętać, że niemowlę tuż po urodzeniu nie ma jeszcze dobrze wykształconego mechanizmu termoregulacji. Dlatego to zadanie opiekuna utrzymywać temperaturę noworodka na właściwym poziomie, zapobiegając przegrzaniu czy wyziębieniu.
Zobacz także >> Bajki dla dzieci – Czy (i kiedy) oglądanie bajek wspiera rozwój dzieci?
Warto rozważyć dobrze przydatne gadżety i akcesoria dla dziecka w wieku niemowlęcym. Nie powinno decydować się na każde rozwiązanie, gdyż wiele z nich może okazać się nie do końca przydatne.
Co kupić najpierw, z czym można zaczekać, jakie elementy wyprawki mogą okazać się niepotrzebne? Warto popytać doświadczonych znajomych, którzy niedawno stali się rodzicami malucha, gdyż wyprawka dla noworodka – lista i jej trendy zmieniają się dynamicznie.