Pani z suchą skórą

Sucha skóra to problem dotykający wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Sprawia ona wiele dyskomfortu, może powodować swędzenie, łatwo ulega uszkodzeniom. Jeśli skóra jest mocno wysuszona, to jest to duże wyzwanie, aby doprowadzić ją do dobrego stanu. Problem przesuszonej skóry dotyczy nie tylko twarzy, często dotyka też łokci, kolan, dłoni i stóp.

Jakie są przyczyny suchej skóry?

Przyczyny takiego stanu są różne. Jeśli problem suchej skóry dotyka całego ciała i borykamy się z nim od dawna, to możemy podejrzewać wystąpienie AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z dermatologiem i stosować odpowiednią pielęgnację.

Sucha skóra na całym ciele może też wynikać z bardziej prozaicznej przyczyny, czyli niedostatecznego nawodnienia organizmu. Należy więc w pierwszej kolejności zwrócić szczególną uwagę na ilość wypijanych płynów, a dopiero później inwestować w kosmetyki.

Jeśli problem suchej skóry pojawił się u nas nagle i dotyczy tylko danego obszaru, na przykład twarzy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to wynik nieodpowiedniej pielęgnacji. Stosowane kosmetyki mogą być zbyt agresywne i zawierać zbyt dużo mocnych detergentów. Sucha skóra może być też skutkiem niestosowania kosmetyków nawilżających, bądź stosowania produktów nieodpowiednich do naszych potrzeb.

Jak pielęgnować suchą skórę?

Sucha skóra wymaga zastosowania odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli problem dotyczy całego ciała, należy zacząć od odpowiedniego nawadniania organizmu. Do tego warto dodać pielęgnację bogatą w mocznik, który jest substancją regenerującą i zwiększającą ilość wody w naskórku. Możemy go znaleźć w szczególności w kremach do stóp i do dłoni. W składzie kosmetyków warto też szukać gliceryny, która ma zdolność wiązania wody w naskórku. Jeśli nasza skóra jest już popękana i swędzi, składnikiem regenerującym i kojącym podrażnienia będzie pantenol. Dobrze, jeśli w produktach do pielęgnacji będą zawarte oleje, które odbudowują warstwę lipidową naskórka i uelastyczniają skórę. Warto sprawdzić ofertę kremów firmy Dermalogica.

Pielęgnacja skóry suchej wygląda nieco inaczej w przypadku twarzy. Można zastosować wszystkie powyższe zasady i składniki, jednak z pewnymi zmianami. W przypadku pielęgnacji twarzy należy zwrócić szczególną uwagę, czy dany kosmetyk nas nie zapycha, ponieważ niektóre z tych substancji mogą okazać się za ciężkie dla naszej cery. Dodatkowo w przypadku pielęgnacji twarzy warto zastosować dodatkowe kroki w pielęgnacji. Serum lub esencja nawilżająca to kosmetyk, który może okazać się najbardziej skuteczny. Popularną substancją stosowaną w tego typu produktach jest kwas hialuronowy, który ma silne właściwości nawilżające.

Dodatkowo, zarówno w przypadku pielęgnacji skóry całego ciała, jak i twarzy, należy zaprzestać używania kosmetyków z silnymi detergentami, które przyczyniają się do przesuszania skóry.

5/5 - (3 votes)

Jak zdrowo żyć, gdy jesteś zapracowany? 5 rad dobrych dla każdego

Poprzedni

Cera sucha – objawy, przyczyny i pielęgnacja

Następny

Zobacz także