Co to jest NVC - Nonviolent communication?

W obecnym świecie bardzo trudno jest utrzymać dobre relacje, czy to z rodziną, czy z przyjaciółmi. Często w trakcie kłótni pojawiają się negatywne emocje i komunikacja jest dużo trudniejsza. Przez to pojawiają się niedopowiedzenia, a także poczucie niezrozumienia przez drugą osobę. Dlatego tak ważna jest umiejętność prowadzenia dialogu. Na tym opiera się idea NVC, czyli Nonviolent communication, która po polsku nazywana jest Porozumieniem bez Przemocy. Dlaczego warto się do niej zastosować?

Co to jest NVC (Nonviolent communication)?

Jest to nurt, zgodnie z którym wzajemne relacje powinny opierać się na szacunku i empatii. Ważnym aspektem jest to, aby nie myśleć o tym, kto jest winny danej sytuacji, ale zauważyć potrzeby drugiej strony i pojąć motywy jej działania. Porozumienie bez Przemocy pozwala na lepsze zrozumienie samego siebie, ponieważ skupia się na potrzebach i ważnych aspektach życia. Niezwykle istotne jest, aby odejść od oceniania i szufladkowania ludzi, a skupić się na świadomej chęci budowania relacji. Kiedy przestanie się analizować zachowanie drugiej osoby, można z łatwością zaobserwować własne emocje, które w większości przypadków podczas kłótni czy intensywnej wymiany zdań są negatywne.

Taki sposób daje możliwość korekty zachowania, w przypadku jeśli jest ono niewłaściwe. Spojrzenie na siebie i swoje uczucia z perspektywy pozwala ocenić sytuację na chłodno i zrezygnować z używania nieodpowiednich słów czy podnoszenia głosu, a zastąpić je innymi metodami na ukojenie nerwów.

4 główne filary NVC

Twórca NVC stworzył 4 etapy, które należy zastosować, aby poprawić komunikację z innymi ludźmi i lepiej ich zrozumieć.

Po pierwsze, podczas konwersacji należy zawsze trzymać się faktów. W emocjach nie jest to takie łatwe zadanie- ludzie mają tendencję do naginania rzeczywistości na swoją korzyść. Dlatego, aby dobrze wykonać ten krok, należy zastanowić się co zarejestrowałyby kamera oraz mikrofon. Jest to sposób, aby pozbyć się uprzedzeń oraz domysłów, a skupić na faktach, czyli rzeczach oraz sytuacjach, które naprawdę się wydarzyły, a następnie zastanowić się, jak je zmienić.

Drugi etap to mówienie o swoich uczuciach, a więc przedstawienie rozmówcy tego, jak jego słowa czy czyny wpływają na emocje drugiej strony. Ważne jest, aby wyzbyć się chęci oskarżania, a więc zamiast powiedzieć „przez Ciebie zawsze mam zły humor”, warto skupić się na konkretnych emocjach i nazwać je. Zdanie „ta sytuacja sprawiła, że odczuwam niepokój” będzie dużo lepsze w odbiorze i sprawi, że rozmowa przebiegnie spokojniej.

Kolejny krok to wyrażanie swoich potrzeb. A więc po komunikacie dotyczącym tego, co się wydarzyło oraz jak to wpłynęło na uczucia danej osoby, warto przejść do przedstawienia swoich oczekiwań. Sprawi to, że druga osoba będzie starała się je spełnić, a więc relacje automatycznie się zacieśnią. Warto przykładać wagę do swoich potrzeb, ponieważ dla dobrego zdrowia psychicznego muszą być one zaspokajane, niezależnie od tego, jaki jest ich rodzaj.

Ostatni filar NVC to prośba, która musi być skierowana do rozmówcy. Powinna być jasna, konkretna i możliwa do spełnienia. Ważnym aspektem jest to, żeby mówić, czego się chce, a nie czego się nie chce. Pozwala to lepiej skupić się na konkretnych oczekiwaniach. Oczywiście, należy pomyśleć nie tylko o sobie, ale także o drugiej stronie, a więc przeanalizować, czy prośba będzie realna oraz komfortowa dla drugiej osoby. Jeśli rozmówca nie zgodzi się na jej spełnienie, należy szukać innego rozwiązania, tak, aby wspólnie wypracować kompromis.

5/5 - (2 votes)

Blood of Zeus – recenzja serialu animowanego dla dorosłych

Poprzedni

Ranczo online – recenzja Netflix

Następny

Zobacz także