Co to jest Montessori?
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było szczęśliwe, samodzielne, ciekawe otaczającego go świata, dobrze się rozwijało. Aby wspomóc rozwój najmłodszych, warto dowiedzieć się, co to jest Montessori, jakie ma założenia i czy metoda polecana jest dla wszystkich dzieci. Na całym świecie, również w Polsce istnieją przedszkola Montessori, które pracują według metod włoskiej lekarki.

Co to jest Montessori?

Metoda została stworzona przez Marię Montessori, włoską psychiatrę i pedagog, która pracowała z dziećmi z różnego rodzaju zaburzeniami rozwojowymi. Dzięki jej pomocy, dzieci szybko się rozwijać, osiągały dobre wyniki w nauce i dorównywały swoim zdrowym rówieśnikom. Metoda zakłada, że wszystkie dzieci są wyjątkowe, trzeba patrzeć na nie indywidualnie, pomagać odkrywać ich potencjał i wspierać w rozwoju. Metoda opiera się na wspieraniu samodzielności już od najmłodszych lat, pozwalaniu dziecku na dokonywanie wyborów. W pedagogice Montessori bardzo ważne są zabawki i przybory, które są proste, ale doskonale pobudzają zmysł dziecka, zachęcają do kreatywności i budzą ciekawość światem.

Zabawki Montessori mają realistyczne kształty i kolory

Zabawki Montessori

dzięki temu dziecko nie jest narażone na nadmiar bodźców, może skupić się na jednej czynności. Pomagają poznawać nowe słowa, kształty i kolory. Realistyczne kształty zachęcają dzieci do nauki, wykonywania prostych czynności oraz uczą pokonywania pojawiających się problemów.  Dzięki przyborom maluch świetnie poznaje różne elementy życia, m.in. sensorykę, język, matematykę, edukację kosmiczną i życie codzienne. Zabawki wspomagają rozwój, ale również niwelują niepożądane zachowania. Są świetne do ćwiczeń uwagi, koncentracji oraz koordynacji ręka-oko. Metoda Marii Montessori polecana jest dla wszystkich dzieci, również tych z zaburzeniami rozwojowymi, np. autyzmem, ADHD.

Zobacz także >> Bajki dla dzieci – Czy (i kiedy) oglądanie bajek wspiera rozwój dzieci?

Co ważne, dzieci nie są w żaden sposób poganiane czy zmuszane do nauki. Czują się docenione, ich potrzeby są na bieżąco realizowane, dlatego chętnie się uczą. Rolą opiekunów jest motywowanie i zachęcanie do działania. Ważne jest pozwolenie dziecku na popełnianie błędów, bo dzięki temu ma szansę nauczyć się jej rozwiązywać. Najmłodsi wychowani w nurcie Montessori są pełni wiary w siebie, dążą do samodzielności, chcą pomagać innym, dzielić się tym, co mają. Dalej pozostają jednak dziećmi, kochają zabawę, odkrywanie świata, są radosne i pełnie energii do działania.

Przedszkole Montessori

Przedszkole Montessori

Metodę Montessori można stosować zarówno w domu, jak i w codziennym życiu. Dzieci w łatwy i przyjemny sposób mogą uczyć się samodzielności, koncentracji, reguł społecznych czy dbania o porządek. To wszystko zaowocuje w dalszym etapie edukacji oraz w dorosłym życiu. Jest również wiele placówek, które pracują w myśl zasad włoskiej pedagog.

przedszkolach Montessori wszystkie dzieci traktowane są indywidualnie, opiekunowie uważnie je obserwują, dają wskazówki, pozwalają na rozwój według własnego temu. Najmłodsi nie czują na sobie żadnej presji, dzięki temu są radosne i szczęśliwe. Dzięki lekcjom ciszy uczą się skupienia i koncentracji, a przebywanie w łączonych grupach umożliwia im obserwancie starszych, uczy wzajemnego szacunku i kształtuje nawyk pomagania sobie nawzajem. W myśl zasad Montessori dzieci poznają świat przez wszystkie zmysły.

Zobacz także >> Piosenki dla dzieci – efektywna nauka poprzez zabawę

Mogą samodzielnie wyznaczać kierunki swego rozwoju, nauczyciel jest tylko ich przewodnikiem. Maria Montessori nie uznawała stosowania kar i nagród, dzieci w czasie rozwoju ćwiczą kontrole i samodyscyplinę. Przedszkole Montessori wykorzystuje naturalną dziecięcą ciekawość, pozwala dzieciom rozwijać się w najwłaściwszy dla nich sposób, uczy pracy grupowej i samodzielnej.

Opiekunowie pozwalają dzieciom na wybór, szanują ich decyzje, rozbudzają w maluchach zainteresowanie nauką, światem, otaczającymi zjawiskami poprzez praktyczne doświadczenie. Przedszkole Montessori Warszawa wspiera indywidualny rozwój najmłodszych, wykorzystując ich wrodzone możliwości. Metoda Montessori rozwija wrażliwość estetyczną, fantazje, ekspresje. Absolwenci przedszkola są śmiali, pewni siebie, gotowi na nowe wyzwania. Mają odporność emocjonalną, wiedzą jak radzić sobie z porażką, dlatego są doskonale przygotowani do wejścia w świat szkoły artystyczna oraz kształtuje sprawność fizyczną.

Metoda Montessori

to szansa na doskonały rozwój, zarówno dla dzieci zdrowych, jak i z różnego typu problemami. Warto poznać jej główne zasady i umożliwić dzieciom prawidłowy rozwój, zmotywować je do poznawania świata. Każdy rodzic może zdecydować, czy chce wdrażać pedagogikę Montessori  w domowym zaciszu, czy woli, aby dziecko chodziło do przedszkola, pracującego w tym nurcie. Metoda jest godna uwagi, a dzieci wychowane z jej myślą, wyrastają na wartościowych młodych ludzi.

Artykuł powstał dzięki współpracy z Przedszkolem Anglojęzycznym Littleacademy.pl z Warszawy.

5/5 - (4 votes)

Czy sprzedaż samochodu do skupu jest legalna?

Poprzedni

Dzbanek z filtrem? Przykład na to, że funkcjonalne sprzęty mogą być estetyczne. Dowiedz się, co możesz zyskać i już dziś postaw na innowację w swoim domu!

Następny

Zobacz także