Klimatyzacja do domu lub mieszkania

Problem globalnego ocieplenia dał o sobie znać w postaci większej częstotliwości upałów podczas minionych sezonów letnich. Klimatolodzy przewidują, że w przyszłości będą dominować upalne lata z rekordowymi poziomami temperatur.

Komfortowe warunki w czasie upałów może zapewnić zakup klimatyzacji do domu lub mieszkania. Idealnym rozwiązaniem są klimatyzatory przenośne, które są tańsze od klimatyzacji stacjonarnej i nie wymagają kosztownych prac montażowych. Dodatkową zaletą mobilnych klimatyzatorów jest możliwość zmiany miejsca użytkowania w zależności od potrzeb.

Klimatyzator przenośny charakteryzuje się prostą konstrukcją i łatwym montażem. Zamontowanie takiego typu klimatyzatora w bloku mieszkalnym nie wymaga uzyskania zgód od administracji budynku. Klimatyzator przenośny wyposażony jest w dwa wymienniki ciepła – parownik, który pobiera ciepło z pomieszczenia i skraplacz, który oddaje ciepło na zewnątrz. W części klimatyzatorów przenośnych do odprowadzenia ciepła służy rura wyprowadzana na zewnątrz, co ogranicza ich wykorzystanie wyłącznie do pomieszczeń wyposażonych w okna. W przypadku sprzętów monoblokowych, wszystkie części urządzenia zamknięte są w jednej obudowie, a za odprowadzanie ciepła odpowiedzialny jest agregat. Część modeli posiada możliwość montażu głównego urządzenia na balkonie, co ogranicza uciążliwości związane z hałasem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji do domu lub mieszkania?

Decydując się na zakup klimatyzacji do domu lub mieszkania trzeba liczyć się ze znacznymi kosztami zużycia energii, dlatego lepiej postawić na modele o wyższej klasie energetycznej. Najważniejszym parametrem jest jednak moc chłodnicza, na podstawie której określa się wydajność urządzenia. Przyjmuje się, że schłodzenie 10 metrów kwadratowych pomieszczenia wymaga minimum 1 kW mocy chłodniczej. W związku z tym, że klimatyzatory należą do urządzeń stosunkowo głośnych, dobrze jest przed zakupem sprawdzić maksymalny poziom generowanego hałasu.

Poszukując uniwersalnych zastosowań warto zwrócić uwagę na urządzenia, które poza chłodzeniem pracują w innych trybach np. wentylacji, osuszania i ogrzewania, co sprawia że mogą być wykorzystywane nie tylko podczas upałów. Dla osób ceniących możliwości zdalnego zarządzania pracą urządzeń, ciekawym rozwiązaniem są klimatyzatory wyposażone w sterowanie za pomocą WiFi.

5/5 - (7 votes)

Męskie trampki za kostkę – dla kogo są odpowiednie?

Poprzedni

Ogrzewanie domu gazem propan

Następny

Zobacz także