Kawa - 30 statystyk które warto znać
🇸🇮 Janko Ferlič

Istnieje bardzo wiele ludzi, którzy nie potrafią nie rozpocząć dnia kubkiem aromatycznej kawy. Ten niezwykle popularny na całym świecie napój nie tylko dodaje nam potrzebnej energii, ale też nierzadko pomaga przetrwać kolejny dzień pełen wyzwań. I choć kofeina może stać się przyczyną problemów ze snem, wiadomo też, że codzienne przyjmowanie jej w odpowiednich ilościach daje pewne korzyści zdrowotne.

Nie brakuje opinii, że kawa przyczynia się czasem do zmniejszenia ryzyka zachorowania między innymi na chorobę Parkinsona, a nawet nowotwór wątroby. Wciąż jednak nie dysponujemy wynikami konkretnych badań dotyczących tego zagadnienia. Dlatego też tematem niniejszego artykułu będą związane z kawą statystyki, liczby i interesujące dane.

Spis treści

Kawa – najciekawsze statystyki, o których warto wiedzieć

Poniżej znajduje się zestawienie najbardziej interesujących danych dotyczących kawy.

  • Brazylia jest największym producentem ziaren kawowych na świecie. Co roku kraj ten eksportuje ponad dwa miliardy kilogramów kawy.
  • Kawowiec może żyć nawet do 100 lat.
  • Amerykanie przyjmują aż 75% kofeiny właśnie w formie kawy.
  • Kubek kawy w Stanach Zjednoczonych kosztuje średnio 3,28$.
  • 66% kobiet pije kawę każdego dnia. Z kolei u mężczyzn liczba ta jest niższa i wynosi 62%.
  • Najwięcej kawy na świecie spożywają mieszkańcy Finlandii.
  • Co ciekawe, niemal połowa millenialsów – 48% pije kawę gourmet.
  • Aż 79% Amerykanów przygotowuje swoją kawę w domach.
  • W Stanach Zjednoczonych jedynie 29% miłośników kawy pije ją, aby się zrelaksować.
  • Ziarna Robusty zawierają więcej kofeiny niż ziarna popularnej Arabiki.

Kawa w Stanach Zjednoczonych – interesujące dane

Stany Zjednoczone są jednym z największych importerów kawy, a Amerykanie wprost uwielbiają ten aromatyczny napój. Warto więc poznać przynajmniej kilka faktów związanych z jego spożyciem w USA.

Dane o Kawie

John Schnobrich

1. Obecnie aż 64% Amerykanów codziennie pije kawę – typowy mieszkaniec USA wypija 3,1 kubka kawy każdego dnia.

Z badań przeprowadzonych przez NCA (National Coffee Association) wynika, że jest to najwyższy rezultat od 2012 roku. Kawę piją niemal wszyscy – zarówno zwykli ludzie, jak i wielkie gwiazdy, takie jak na przykład Robert De Niro lub Britney Spears. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) rekomenduje dzienne spożycie kofeiny w ilości najwyżej 400 miligramów – taka dawka przypada na około 4 kubki kawy. Jak się zatem okazuje, Amerykanie zazwyczaj trzymają się podanych zaleceń.

2. Amerykanie piją codziennie około 400 milionów kubków kawy, a rocznie nawet 146 miliardów.

Jak wynika z danych, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych naprawdę kochają kawę! Wbrew pozorom nie znajdują się oni jednak w ścisłej czołówce kawoszy – do niej należą w głównej mierze Skandynawowie. Mimo że Amerykanie nie znajdują się na czele rankingów dziennego spożycia kawy, wciąż piją jej naprawdę dużo – plasują się bowiem na 25. pozycji.

3. Typowy kubek kawy w Ameryce ma pojemność około 266 mililitrów.

Dla porównania, typowy kubek w Polsce ma pojemność 250 mililitrów, w Kanadzie 227 mililitrów, a w Japonii jedynie 200 mililitrów.

4. To kawa odpowiada za 75% spożycia kofeiny przez Amerykanów.

Jej innymi popularnymi źródłami w Stanach Zjednoczonych są napoje energetyczne i gazowane, herbata, a także czekolada. Co ciekawe, niektóre korzyści zdrowotne, które zapewnia nam kawa, zawdzięczamy nie kofeinie, ale obecnym w napoju antyoksydantom.

5. Ponad połowa osób pijących kawę chętniej zrezygnowałaby z porannego prysznica niż z kubka ulubionego napoju.

Co więcej, statystyki pokazują, że około 49% z nich prędzej wytrzymałoby przez miesiąc bez telefonu komórkowego niż bez kawy.

Kawa – dane demograficzne

8. Aż 66% kobiet pije kawę codziennie. Mężczyzn jest nieco mniej – 62%.

Jak zatem widać, biorąc pod uwagę dzienne spożycie kawy, nie ma zbyt wielkiej różnicy między kobietami a mężczyznami.

9. Spośród Amerykanów powyżej 55. roku życia aż 74% pije kawę każdego dnia.

Seniorzy okazują się zatem najbardziej licznymi konsumentami kawy. Z kolei dorośli w wieku od 18 do 34 lat piją ją najrzadziej.

10. Pracownicy, którzy zarabiają więcej, piją więcej kawy.

Kawę spożywa 66% procent osób pracujących, których przychód przekracza 30 tysięcy dolarów. Dla porównania, napój ten pije tylko 58% pracowników zarabiających mniej.

11. 79% Amerykanów przygotowuje kawę w domu.

Opierając się na liczbach zaprezentowanych przez NCA, można zauważyć, że Amerykanie zazwyczaj piją kawę w domach. Jedynie 36% respondentów przyznało, że poprzedniego dnia kupili kubek kawy poza swoim mieszkaniem.

12. Tylko 9% Amerykanów zamawia kawę przez aplikację.

Ankieta przeprowadzona przez NCA  wykazuje, że zamawianie kawy przez aplikację nie jest szczególnie popularne w USA.

13. Około 13% Amerykanów używa ekspresów ciśnieniowych do kawy. Z kolei z ekspresów przelewowych korzysta 45% amerykańskiej ludności.

NCA przeprowadziło również ankietę, z której wynika, że w 2019 roku około 12% respondentów przyznało, że poprzedniego dnia używali ciśnieniowego ekspresu do kawy. 45% respondentów ankiety NCA odpowiedziało, że poprzedniego dnia korzystali z ekspresu przelewowego. Dane pokazują, że kolejne popularne sposoby przygotowywania kawy to przede wszystkim rozmaite metody parzenia tylko jednego kubka tego napoju.

14. W Stanach Zjednoczonych aż 65% dorosłych osób pije kawę do śniadania.

Dla wielu Amerykanów kawa stanowi zatem niemal niezbędny dodatek do porannych przekąsek. Z kolei 30% mieszkańców Stanów Zjednoczonych pije ją między posiłkami, a jedynie 5% z jedzeniem innym niż śniadanie. Co ciekawe, oparte na badaniach statystyki pokazują, że najlepszy czas na kawowy zastrzyk energii przypada między godzinami 10:00 a 12:00, a później między 14:00 a 17:00.

Kawa w liczbach

Mark Daynes

15. Tylko około 35% kawoszy pije czarną kawę, a 48% millenialsów preferuje kawę gourmet.

Pozostałe 65% kawoszy woli kawę słodzoną lub z dodatkiem śmietanki. Z kolei zebrane przez NCA liczby pokazują, że młodsi miłośnicy tego napoju piją więcej kawy gourmet niż pozostałe grupy wiekowe. Co więcej, statystyki z 2018 roku pozwalają stwierdzić, że aż 36% millenialsów spożywa cappuccino, latte i tym podobne, a 22% preferuje espresso.

16. Około 29% amerykańskich miłośników kawy pije ją, aby się zrelaksować.

Jak się okazuje, według ankiety przeprowadzonej przez NCA, około 1/3 Amerykanów spożywających kawę pije ją w celu relaksu. Co ciekawe, istnieje spora różnica między powodami, dla których przedstawiciele poszczególnych płci lubią pić ten napój. Kobiety zazwyczaj spożywają go, aby się zrelaksować. Dla porównania, mężczyźni uważają, że kawa poprawia ich sprawność i wydajność.

Kilka słów o kawiarniach

17. W Stanach Zjednoczonych znaleźć można około 24 tysiące kawiarni.

Tempo wzrostu tego sektora pozwala przypuszczać, że w najbliższych latach liczba ta jeszcze się podwoi. Amerykańskim miastem, które ma największą liczbę kawiarni przypadających na 100 tysięcy mieszkańców, jest Seattle.

18. Kawiarnie charakteryzują się tempem wzrostu wynoszącym 7%.

Opierając się na tych liczbach, można stwierdzić, że jest to najszybciej rozwijający się segment w branży gastronomicznej.

19. Typowa kawiarnia sprzedaje średnio 230 kubków kawy dziennie.

Dane pokazują więc, że rocznie typowa kawiarnia może sprzedać około 84 tysiące kubków kawy.

Kawa w liczbach

20. W 2018 roku Ameryka Południowa wyprodukowała 81,5 miliona worków kawy.

Liczba ta robi wrażenie – zwłaszcza, kiedy weźmiemy pod uwagę,że każdy worek waży 60 kilogramów. Ameryka Południowa produkuje więc ponad 5 milionów ton ziaren rocznie, co czyni ją największym producentem kawy na świecie.

21. Brazylia eksportuje ponad 2 miliardy kilogramów kawy rocznie.

Brazylia to największy eksporter kawy. Jak podają statystyki, dziś kraj ten zaopatruje w ziarna kawowe około 1/3 całego świata – co ciekawe, w latach 20. ubiegłego wieku było to aż 80%.

22. W 2017 roku najdroższą kawą była kolumbijska łagodna Arabica.

Najpopularniejsze gatunki kaw to właśnie Arabica oraz Robusta. Arabica jest jednak zazwyczaj droższa.

23. Średnia cena kubka kawy w Stanach Zjednoczonych wynosi 3,28 dolarów.

Nie jest to może zbyt wygórowana kwota, ale biorąc pod uwagę duże dzienne spożycie kawy przez Amerykanów, można dojść do wniosku, że wydają oni na ten napój stosunkowo dużo pieniędzy.

24. Roczna sprzedaż detaliczna kawy w Stanach Zjednoczonych wynosi około 5,2 miliarda dolarów.

Liczby te pokazują zarówno przyzwyczajenia konsumentów, jak i potencjał rynku kawy w USA.

Kawa na świecie

Kto spożywa najwięcej kawy? I jak prezentuje się jej światowa produkcja w liczbach? Odpowiadamy poniżej.

25. W Finlandii statystycznie przypada 12 kilogramów kawy na osobę rocznie.

Statystyki pokazują, że Finowie spożywają najwięcej kawy na świecie. Kolejne miejsca na podium zajmują Norwegia i Islandia, na czwartym miejscu uplasowała się zaś Dania, a na piątym Holandia. Stany Zjednoczone zajmują dopiero 26. lokatę. Z kolei przeciętny Polak spożywa tylko 2,3 kilograma kawy rocznie.

26. Co roku na świecie produkuje się około 110-120 milionów worków kawy.

Jak zostało już zaznaczone, największym światowym producentem kawy jest Brazylia. Co ciekawe, kraj ten utrzymuje swoją pozycję już od ponad 150 lat i niewiele wskazuje na to, że mogłoby się to zmienić.

27. Statystycznie w Monako istnieją około 52 kawiarnie Starbucks na milion mieszkańców.

Choć w rzeczywistości w Monako znajdują się tylko 2 Starbucksy, niewielka liczba mieszkańców tego państwa (około 38 tysięcy) sprawia, że w przeliczeniu na milion osób otrzymujemy rekordowe 52 kawiarnie! Co ciekawe, według tych danych Stany Zjednoczone zajmują dopiero drugie miejsce.

Kawowiec – co warto o nim wiedzieć?

Kawę otrzymuje się z ziaren kawowca. Warto więc znać choć kilka podstawowych faktów dotyczących tej interesującej rośliny.

28. Kawowiec może żyć nawet do 100 lat.

Są to jednak rekordowe osiągnięcia. Przeciętne kawowce zazwyczaj żyją średnio około 50, 60 lat – pod warunkiem, że znajdują się pod odpowiednią opieką.

29. Przeciętny dojrzały kawowiec rodzi około 2 kilogramy zielonych ziaren rocznie.

Co ciekawe, z nieco ponad 2 kilogramów zielonych ziaren otrzymujemy mniej niż pół kilograma ziaren palonych. Statystyki pokazują, że w 2016 roku Brazylia wyprodukowała około 2,5 miliona ton kawowych ziaren. Nic zatem dziwnego, że kraj ten jest czołowym eksporterem kawy na świecie.

30. Ziarna Robusty zawierają więcej kofeiny niż Arabica.

Popularne espresso jest zazwyczaj tworzone z ziaren Arabiki. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to jednak najmocniejszy rodzaj kawy. Robusta jest zdecydowanie mocniejsza, choć jej ziarna stosuje się zazwyczaj do standardowych mieszanek kawowych. Co więcej, espresso przeważnie zawiera tylko 1/3 kofeiny, którą znajdziemy w parzonej kawie.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, dane wyraźnie pokazują, że kawa jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej spożywanych napojów na świecie. Nic w tym dziwnego – często potrzebujemy dodatkowej energii, zwłaszcza że jak widać na podstawie statystyk, aż 45% populacji światowej, w tym 40 milionów Amerykanów i nawet połowa ludności Polski cierpi na problemy związane ze snem. Jednak nie tylko ludzie zmagający się z bezsennością piją kawę. Spożywają ją również osoby, które chcą się zrelaksować, dodać sobie siły albo lepiej skupić się na wykonywanych zadaniach. Warto jednak pamiętać, że jak we wszystkim, tak i w piciu kawy należy zachować umiar.

Zobacz także >> Czy lubimy czytać? Możemy na to spojrzeć z dwóch stron

Źródło danych: disturbmenot.co

4.6/5 - (9 votes)

Emotka BloodTrail co oznacza?

Poprzedni

Prezent na roczek – jakie pomysły warto wykorzystać

Następny

Zobacz także

Więcej LifePower