Zabieg karboksyterapii nadaje skórze młodszy wygląd, zmniejsza zmarszczki i wiotkość, a także likwiduje cienie po oczami i nadmiar tkanki tłuszczowej.
Gabinety medycyny estetycznej mogą zaproponować swoim klientom pełen wachlarz procedur odmładzających – to botoks, kwas hialuronowy, mezoterapia igłowa czy wampirzy lifting. Wśród zabiegów pomocnych dla starzejącej się skóry znajduje się także karboksyterapia, która wykorzystuje medyczne właściwości dwutlenku węgla – CO2. Zabieg ten ma jednak znacznie szersze zastosowanie, dlatego polecany jest także w przypadku innych niedoskonałości. Co warto wiedzieć na temat karboksyterapii?
Spis treści
Czym jest karboksyterapia?
Zabieg określany jako karboksyterapia polega na wykorzystaniu dwutlenku węgla wprowadzanego pod skórę z użyciem specjalnego urządzenia. Dba ono o prawidłowy przebieg procedury – chroni między innymi przed nadmiernym przepływem i ciśnieniem CO2.
Medyczny dwutlenek węgla aktywuje procesy rewitalizacyjne, redukuje tkankę tłuszczową, a także poprawia ogólny wygląd skóry. Zabieg z jego użyciem może być prowadzony zarówno na twarzy, jak i na ciele, między innymi na brzuchu, pośladkach, udach, dekolcie. Terapia dwutlenkiem węgla daje bardzo dobre rezultaty u osób, u których pojawiają się:
- zmarszczki – także w okolicy oczu
- cienie i worki pod oczami
- zwiotczenia skóry wynikające z upływu czasu
- nadmiar tkanki tłuszczowej, na przykład na podbródku, ciele
- cellulit, rozstępy
- zaburzenia krążenia – zimne stopy i ręce
Dodatkowo karboksyterapia może być prowadzona w celach anti-aging, czyli przeciwstarzeniowo, aby wydłużyć młody wygląd skóry.
Jak działa karboksyterapia?
Podczas zabiegu dochodzi do wprowadzenia dwutlenku węgla pod skórę. Gaz rozchodzi się w tkankach i prowadzi do zwiększonego odżywienia, dotlenienia komórek, wspomaga mikrokrążenie oraz wywołuje rozszerzenie naczyń krwionośnych i produkcję nowych naczyń włosowatych. Także aktywuje procesy lipolizy, czyli rozpadu tkanki tłuszczowej. Bardzo dobre efekty można uzyskać już po jednym zabiegu, ale dla najlepszych efektów karboksyterapia powinna być wykonana w serii.
Kiedy warto zdecydować się na zabieg karboksyterapii?
Nowoczesna karboksyterapia to zabieg, który dedykowany jest dla wielu pacjentów, u których pojawiają się różne niedoskonałości skórne. Przede wszystkim warto rozważyć go jako sposób odmłodzenia twarzy. Dwutlenek węgla wprowadzony pod skórę powoduje ogólne odmłodzenie skóry twarzy, między innymi przez redukcję widocznych zmarszczek, zwiotczeń, które pojawiają się na skutek upływu czasu.
Także karboksyterapia daje świetne efekty u osób z cieniami i workami pod oczami. Aktywuje mikrokrążenie i odżywia skórę, dlatego redukuje widoczność tych niedoskonałości, które nadają twarzy zmęczony wygląd. Ponadto zabieg z użyciem dwutlenku węgla polecany jest u osób z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej na ciele i na twarzy, na przykład na podbródku. Pomaga też w zmniejszeniu widoczności cellulitu i rozstępów.
Czy karboksyterapia jest bezpieczna?
Zabieg karboksyterapii nie jest związany z ryzykiem. To procedura cechująca się wysoką efektywnością, a przy tym bezpieczeństwem. Nie prowadzi do uszkodzenia tkanek skórnych. Nie wymaga od pacjenta specjalnej rekonwalescencji.
W gabinetach medycyny estetycznej, w których dostępna jest karboksyterapia, wykorzystuje się zaawansowane urządzenia. Przykładowo, karboksyterapia w instytut.bielenda.pl działającym w mieście Kraków bazuje na wykorzystaniu certyfikowanego urządzenia medycznego CDT EVOLUTION.
Czy zabieg karboksyterapii powoduje dolegliwości bólowe?
Przeprowadzona w dobrym gabinecie karboksyterapia nie wywołuje dolegliwości bólowych. Nie ma też konieczności wykonania znieczulenia. Podczas podawania gazu można odczuwać delikatne uczucie rozpierania pod skórą, które zanika wtedy, gdy gaz ulega wchłonięciu w tkanki.
Jakie są przeciwwskazania do karboksyterapii?
Zabieg karboksyterapii jest bezpieczny i małoinwazyjny, jednak ma określone przeciwwskazania do wykonania. Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania procedury są:
- okres ciąży
- ciężkie schorzenia płuc i serca
- zapalenia i uszkodzenia skóry w miejscu zabiegu
- stosowanie inhibitorów anhydrozy węglanowej
- choroby nowotworowe