Na pytanie o ulubioną formę rozrywki zdecydowana większość ludzi odpowie, że jest nią oglądanie seriali i filmów, czy to w telewizji, czy też w kinie. Duża część ludzi jednak coraz chętniej skłania się ku graniu w gry. To stanowi idealną formę relaksu, a ilość obecnie dostępnych gier jest w stanie zawsze dobrać coś do swoich potrzeb i sprawić, by się przy nich nie nudzić.
Istnieją gry przygodowe, w których weźmiemy udział w interaktywnym filmie, nie tylko wczuwając się w losy bohatera, ale i kierując jego poczynaniami i wytyczając mu ścieżkę. Są produkcje wyścigowe, w których odnajdą się wielbiciele czterech czy dwóch kółek – są też takie towarzyskie, do grania w towarzystwie całej rodziny. Jaką konsolę do gier wybrać, aby czerpać pełnię ich możliwości?
Spis treści
Topowe konsole obecne na rynku
W chwili obecnej o uwagę klienta walczą trzy koncerny: Microsoft, Sony i Nintendo. Każdy z nich oferuje sprzęt szyty na miarę nieco innego gracza i każdy posiada swoje wady oraz zalety. Jeżeli rzeczą podstawową dla nas jest cena, nie musimy tutaj się martwić – każda z opcji ulokowana jest na bardzo podobnym progu finansowym, z uwagi na co zawsze mamy pełnię wyboru. Warto jednak mieć przy tym na uwadze nie tylko koszt zakupu samego sprzętu, ale i cenę wydawanych na niego gier.
Zobacz również >> PlayStation 4 – Polecane tytuły gier na 2020
Ta druga zależy również od rynku wtórnego, a zatem od tego, ile gier używanych na daną konsolę istnieje na rynku i jak dobry jest dostęp do nich. Liczy się także popularność danej konsoli wśród naszych znajomych – jak bowiem wiadomo, grami w wersjach pudełkowych możemy się w dowolny sposób wymieniać, co z kolei sprawia, że nie mamy konieczności kupowania każdej z pozycji, w które zagramy.
Jaką konsolę do gier wybrać? Zalety każdej z nich
Jeżeli już mamy rozeznanie w tym, jakie konsole mamy na rynku i co cechuje każdą z nich, ale też jaki sprzęt posiadają nasi znajomi (albo też dzieci naszych znajomych, jeśli konsolę kupujemy dla naszego dzieciaka), powinniśmy rozważyć zalety każdej z konsol.
Zalety PlayStation 4
- największy rynek wtórny – PS4 jest najpopularniejsze w Polsce – w związku z tym z łatwością można dostać grę używaną, często znacznie tańszą;
- największa ilość exclusive’ów – PS4 posiada najwięcej wysokobudżetowych tytułów wydanych wyłącznie na niego i niedostępnych nigdzie indziej;
- szeroka paleta akcesoriów i dodatków – od padów, przez słuchawki, na gumkach analogowych i podstawkach kończąc.
Zalety Xboksa One
- świetna subskrypcja – Xbox Game Pass to usługa, która jest „growym Netflixem” – płacimy raz i otrzymujemy dostęp do setek gier w ramach abonamentu; czegoś takiego nie ma u konkurencji;
- duża ilość exclusive’ów – Xbox słynie z kilku serii, których nie znajdziemy nigdzie indziej; mowa przede wszystkim o wyścigach Forza i Forza Horizon, serii strzelanek Gears of War czy Halo, ale też o grach dla dzieci pokroju Disney Rush.
- kompatybilność wsteczna – na konsoli Xbox One działają wybrane tytuły z wcześniejszych konsol marki Xbox – są one świetne i zróżnicowane, ale i tańsze.
Zalety Nintendo Switcha
- największy wybór gier rodzinnych – na Switchu w większość gier zagramy w kilka osób, co czyni go świetną opcją dla całej rodziny (albo na imprezy!);
- najbardziej znane serie gier – na Switchu znajdziemy takie legendarne serie, jak Mario, The Legend of Zelda czy Pokemon, których nie uświadczymy nigdzie indziej;
- najoryginalniejsza i najciekawsza konsola – sam design konsoli jest nietypowy, bo umożliwia grę przy telewizorze (czyli w klasyczny sposób), ale też… poza nim, w trybie przenośnym.