Foto: Materiał partnera

Ocieplenie domu pozwala na zminimalizowanie kosztów ogrzewania, ponieważ zapobiega stratom ciepła, które pojawiają się w każdym budynku. Dodatkowo chroni dom przed rozwojem grzybów. Dla wielu osób jest to spora inwestycja, na którą nie zawsze mogą sobie pozwolić. Całe szczęście funkcjonuje kilka programów, dzięki którym istnieje możliwość pozyskania na ten cel dofinansowania. Warto się z nimi zapoznać!

Ocieplenie domu – ile wynosi dofinansowanie?

Dofinansowanie na ocieplenie domu można uzyskać np. z programu Czyste Powietrze lub lokalnych propozycji oferowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Program Czyste Powietrze działa od 2019 roku, jednak najlepsze warunki oferowane są od 2023 roku. Powstał w celu poprawy jakości powietrza. Przewiduje on trzy formy dofinansowania przedsięwzięć termomodernizacyjnych: dotację, pożyczkę oraz ulgę podatkową. W regulaminie programu znajdziemy progi dochodowe, które pozwalają zakwalifikować się do konkretnych poziomów. Wyglądają one następująco:

Podstawowy poziom:

  • roczny dochód wnioskodawcy poniżej 132 tysięcy.

Podwyższony poziom:

  • miesięczny dochód do 1894 zł/osobę w wieloosobowym gospodarstwie,
  • miesięczny dochód do 2651 w gospodarstwie jednoosobowym.

Najwyższy poziom:

  • miesięczny dochód do 1090 zł/osobę w wieloosobowym gospodarstwie,
  • miesięczny dochód do 1526 zł w jednoosobowym gospodarstwie.

Dofinansowanie z programu Czyste powietrze może wynosić nawet do 90% kosztów ocieplenia domu, ale nie więcej niż 53 000 zł. Poza tym istnieje wiele lokalnych programów dofinansowania, które oferują różne formy wsparcia finansowego, np. dotacje, pożyczki, dopłaty lub zwroty podatku. Warto zapoznać się z nimi, by znaleźć najlepszą możliwą opcję.

Ocieplenie domu – warunki uzyskania dofinansowania

Beneficjentem programu Czyste Powietrze i dofinansowania na ocieplenie domu może zostać osoba fizyczna, będąca właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dochody potencjalnego beneficjenta nie mogą przekraczać rocznie 135 tysięcy złotych.

Dopłaty na termomodernizację i ocieplenie możemy wykorzystać np. na:

  • ocieplenie ścian i dachu za pomocą wełny mineralnej oraz styropianu,
  • wymianę pieca,
  • instalację pompy ciepła oraz centralnego ogrzewania,
  • montaż wentylacji z odzyskaniem ciepła,
  • montaż nowej stolarki okiennej.

Jak widać, sposobów na wykorzystanie dofinansowania na ocieplenie domu jest sporo. Warto przemyśleć, w jaki sposób ocieplić swój dom. Nie zawsze ocieplenie ścian i dachu będzie najlepszą możliwością. Czasami zdecydowanie lepszym wyborem może okazać się wymiana okien. To właśnie przez okna ucieka najwięcej ciepła. Szacuje się, że w ten sposób tracimy go aż 25 procent. Bardzo ważny jest rodzaj szyby oraz profile.

Dofinansowanie na ocieplenie domu – wniosek

Jeśli chcemy skorzystać ze środków w ramach programu Czyste Powietrze, konieczne będzie złożenie stosownego wniosku. Najszybciej zrobimy to poprzez portal gov.pl. Wystarczy go wygenerować i wypełnić, a następnie podpisać za pomocą kwalifikowanego podpisu lup profilu zaufanego. Wniosek możemy złożyć również tradycyjną metodą, dostarczając go osobiście do właściwej siedziby WFOŚiGW. Oprócz wniosku ważne są także załączniki, ponieważ bez nich nie zostanie on rozpatrzony. Najważniejszy jest ten o dochodach oraz audyt energetyczny domu. Jeśli mamy wątpliwości co do konieczności złożenia konkretnych dokumentów i załączników, warto skontaktować się z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który na pewno udzieli nam wyczerpujących odpowiedzi. Dobrym źródłem wiedzy jest również portal Doświadczony Inwestor.

Przed złożeniem wniosku na pewno warto dowiedzieć się, jakie prace będą w naszym domu konieczne. Dofinansowanie możemy wykorzystać w różny sposób i warto wybrać taki, który pozwoli na maksymalne zaoszczędzenie ciepła i zminimalizowanie kosztów ogrzewania. Nie zawsze musimy decydować się jedynie na klasyczne ocieplanie domu wełną lub styropianem. Czasami zdecydowanie lepiej sprawdzą się nieco inne prace i to one pozwolą na większe oszczędności.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

https://purios.com/blog/jak-uzyskac-dofinansowanie-na-ocieplenie-domu-w-programie-czyste-powietrze
https://termomodernizacja.pl/ocieplenie-domu-sposoby-dofinansowania-w-2023-roku/

5/5 - (1 vote)

Ochrona oczu przed szkodliwym niebieskim światłem: Co rodzice powinni wiedzieć?

Poprzedni

Miejski samochód od Mercedes

Następny

Zobacz także