Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Rodzicielstwo nie jest już dla Ciebie nowością, ale teraz Twoje obawy i wątpliwości dotyczą nie tylko noworodka, który wkrótce przyjdzie na świat. Zastanawiasz się, jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa? Dla każdego malucha taka sytuacja jest ogromną zmianą. Poznaj kilka strategii, które możesz zastosować, aby odpowiednio przygotować dziecko na powiększenie się rodziny.

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa? Co czuje dziecko?

Pojawienie się rodzeństwa może powodować w dziecku sprzeczne uczucia. Może ono być podekscytowane przybyciem nowego członka rodziny, z którym np. będzie mogło się bawić, ale może również doświadczać negatywnych emocji, takich jak strach, a nawet zazdrość. Wyzwanie rodziców polega na przygotowaniu dziecka na przybycie rodzeństwa, aby mogło ono mieć w przyszłości dobre relacje z bratem lub siostrą.

Pojawienie się nowego członka rodziny może stać się niepokojącym wydarzeniem w życiu dziecka i jest to normalne, że chce ono to zademonstrować. Młodsze dzieci są często zdezorientowane z powodu niepewności, co się stanie po urodzeniu dziecka.

Mogą również mieć trudności ze zrozumieniem pojęcia czasu i uświadomieniem sobie, jak bliskie lub odległe są narodziny nowego członka rodziny. Kiedy ogłasza się przybycie brata lub siostry, dziecięcy pokaz strachu i niepewności jest normalny. Przecież do tego czasu to ono było w centrum uwagi, a teraz być może wszystko się zmieni. Ważne jest, aby rodzice poświęcili czas na przygotowanie dziecka na przybycie rodzeństwa i rozmawiali z nim o tym jak najczęściej.

Co możesz zrobić przed narodzinami?

Nie czekaj zbyt długo, aby przekazać dobrą nowinę swojemu dziecku. Na ogół rodzice powinni poczekać do końca pierwszego trymestru, aby spokojnie porozmawiać o ciąży ze swoim dzieckiem. Nie powinno się przedłużać tego okresu, ponieważ widok zmęczonej matki, zmiany w jej zachowaniu i wyglądzie mogą zmartwić dziecko.

Poza tym, gdy przypadkowo odkryje ono informację o ciąży, może poczuć się smutne, odizolowane, a nawet oszukane, ponieważ nikt wcześniej nie wyjaśnił mu, co się dzieje. Powiedz o ciąży w najprostszy możliwy sposób – bezpośrednio i spokojnie, a w razie pytań, odpowiedz na nie. Zapewnij malucha, że będzie musiał trochę poczekać na rodzeństwo, dzięki czemu będzie miał czas, aby przygotować się na ten ważny moment.

Dawaj dziecku znaczniki czasu, które zrozumie, na przykład związane z daną porą roku. Pomóż dziecku zrozumieć pojęcie ciąży. Pokaż mu album ze zdjęciami z pierwszej ciąży, wytłumacz, że jest to stan naturalny. Pozwól mu dotknąć brzucha, niech poczuje, jak dziecko się porusza.

Zaangażuj dziecko w czynności związane z przybyciem noworodka.

Wybierzcie wspólnie imię dla nowego członka rodziny, poproś dziecko o pomoc w przygotowaniu pokoju dla noworodka, w zakupach dekoracji i zabawek, w przygotowaniu wyprawki. Zapewnij swoje dziecko, że jest i zawsze będzie dla Ciebie bardzo ważne. Jednym z największych lęków dzieci związanych z przybyciem rodzeństwa jest utrata uwagi, troski i miłości ze strony rodziców. W miarę zbliżania się porodu, spędzaj jak najwięcej czasu ze swoim dzieckiem, unikaj poważnych zmian w codziennej rutynie, wspólnie kontrolujcie datę narodzin za pomocą kalendarza.

Co możesz zrobić po narodzinach?

Zachęcaj swoje dziecko do wyrażenia tego, co czuje i wyjaśnij, że rodzice nadal go kochają w ten sam sposób. Pozwól dziecku w jak największym stopniu pomóc w opiece nad noworodkiem. Stwórz swojemu dziecku możliwości interakcji i nawiązania kontaktu z nowym rodzeństwem. Mów o zaletach posiadania brata lub siostry. Spraw, by starszy syn był z siebie dumny – powierz mu zadanie, za które poczuje się odpowiedzialny i pochwal go za doskonałe wykonanie pracy.

Możesz pomyśleć o prezencie powitalnym, który umili początek waszego nowego życia. Kup specjalny prezent dla każdego z dzieci, aby każde poczuło się docenione. Wykorzystaj wolne chwile, aby cieszyć się wspólnym czasem ze swoim starszym dzieckiem. Wykonujcie czynności, które sprawiają mu przyjemność. Możecie też pójść na spacer do parku albo na plac zabaw, zabierając wózek z noworodkiem.

Skorzystaj ze wsparcia rodziny.

Poproś bliskich, aby spędzali czas ze starszym dzieckiem, tak by poczuło się wyjątkowo i zdało sobie sprawę, że nie wszystkie chwile są skoncentrowane na nowym członku rodziny.

Przygotowanie dziecka na przybycie rodzeństwa może być równie trudne, jak pierwsza ciąża, ponieważ oznacza zmiany i początek nowego życia dla rodziców, a także całej rodziny. Pierwsze dni mogą być ciężkie i różnić się od oczekiwań. Pamiętaj jednak, aby się nie zniechęcać. Proces adaptacji może zająć trochę czasu, ale w końcu pojawi się bliskość i więź między obojgiem dzieci.

5/5 - (12 votes)

Rodzina – Metoda magicznych 20 minut

Poprzedni

Funkcjonowanie rodziny w obliczu pandemii koronawirusa

Następny

Zobacz także