HDR co to jest? Coraz częściej mamy styczność z tym pojęciem – producenci telewizorów, telefonów czy konsol do gier lubią chwalić się zawieraniem go w swoich sprzętach. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bowiem sam w sobie w znaczący sposób poprawia nasze wrażenia płynące z odtwarzania za pośrednictwem tego typu urządzeń czy to filmów, czy też zdjęć. W tym artykule dokładnie opiszemy tę technologię, definiując najprzydatniejsze rzeczy z nią związane.
Spis treści
HDR co to jest?
Słowo „HDR” występuje w sklepach i Internecie w towarzystwie sprzętu przeznaczonego do rozrywki na tyle często, że jego widok nie zaskakuje. Niewiele osób jednak tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, co to jest HDR. Tłumacząc ten skrót z angielskiego można uzyskać określenie High Dynamic Range (dosłownie: „szeroki zakres dynamiczny”), które samo w sobie mówi stosunkowo niewiele.
HDR jest rozwiązaniem, za pośrednictwem którego zwiększany jest zakres rozpiętości między jasnymi i ciemnymi tonami. Dzięki temu uzyskiwane są żywsze kolory, a obraz staje się bardziej naturalny. Do pełnego korzystania z technologii potrzebne są dwie rzeczy: wspierający ją sprzęt oraz treści, które są w stanie wykorzystać to rozwiązanie.
HDR w telewizorze
Sprzętem, który jest kojarzony z HDR zdecydowanie najbardziej jest telewizor (czy też monitor, będący swoistym jego odpowiednikiem). Poza samą obsługą owej technologii, powinien on spełniać też dodatkowe wymagania, aby wycisnąć z niej najwięcej i aby była ona przez nas najbardziej odczuwalna. Do tych rzeczy należą:
- 10-bitowe panele;
- jasność na odpowiednim poziomie – mówi się, że minimum to 1000 cd/m2, choć im więcej – tym lepiej;
- właściwy współczynnik kontrastu – im większy jest ten współczynnik, tym lepszego efektu końcowego możemy się spodziewać.
Przy tym wszystkim nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia z telewizorem OLED czy LCD – oba są w stanie wspierać tę technologię. Więcej do gadania będzie miała z kolei półka cenowa, z której pochodzą. Zazwyczaj te droższe radzą sobie z HDR znacznie lepiej.
źródło: LG
HDR w telefonie i aparacie
Choć telefony są najmniej kojarzone z HDR, coraz częściej posiadają je w swojej specyfikacji, a zdjęcia HDR odczytywane za ich pośrednictwem wyglądają po prostu lepiej. HDR jest jednak bardzo ważną częścią aparatu, bo nie tylko pozwala odczytywać zdjęcia wspierające tę technologię, ale też jest odpowiednio przystosowany do tworzenia materiałów w pełni ją wykorzystujących.
HDR w konsolach do gier
HDR jest współcześnie wspierane przez obie topowe konsole do gier i pozwala czerpać pełnię emocji z wybranych gier wydawanych w ich ramach:
- PlayStation 4 Pro – tylko wersja „pro” oferuje wsparcie dla HDR, które tyczy się nie tylko gier, ale i wideo z usług streamingowych (w tym Netflixa);
- Xbox One S / X – oprócz wspierania przez oba modele Xboksa HDR-a, pełni on funkcje odtwarzacza Blu-ray 4K UHD, dzięki czemu ilość materiałów, do których daje dostęp jest większa.
Należy pamiętać, że nie wszystkie gry obsługują HDR – jest ich jednak coraz więcej. Pamiętajmy tez, że konsola nie jest bytem samodzielnym. Aby czerpać przyjemność z obrazu HDR konieczne będzie również posiadanie właściwego telewizora lub monitora.
Podsumowanie – czy warto inwestować w sprzęt z HDR?
Skoro wiemy już, co to jest HDR i co tak naprawdę jest w stanie dać mamy już świadomość tego, jak ważną jest rzeczą w osiąganiu najwyższej przyjemności z oglądania filmów czy zdjęć, możemy mieć pewność, że warto postawić na sprzęt posiadający ją w swojej specyfikacji. Zwłaszcza, że powoli staje się ona nie nowinką technologiczną, ale standardem, który chce posiadać każdy szanujący się producent sprzętu.