gambit królowej netflix
Materiał prasowe

Gambit królowej Netflix to miniserial wyprodukowany przez platformę Netflix, który miał swoją premierę pod koniec października 2020. W błyskawicznym tempie zebrał pozytywne recenzje krytyków, a widzowie z całego świata odebrali go z żywym zainteresowaniem. Serial jest adaptacją książki o tym samym tytule autorstwa amerykańskiego autora – Waltera Tevisa.

Gambit królowej Netflix – fenomenalny serial

Gambit królowej Obsada

Materiał prasowe

W Gambicie królowej opowiedziana jest historia dorastającej dziewczyny, która jako kilkulatka trafia do żeńskiego sierocińca po tragicznej śmierci swojej matki. Pewnego dnia, podczas wypełniania obowiązków, udaje jej się podejrzeć pracownika sierocińca grającego w szachy. Od tej pory staje się zafascynowana grą, która staje się obsesją i pasją na wiele lat. Pan Sheibel – pracownik sierocińca – stopniowo uczy ją gry, odkrywając geniusz bohaterki. W siedmiu odcinkach możemy towarzyszyć przemiane Beth (głównej bohaterki) z dziewczynki w kobietę, z dziecka poznającego nową grę w światowej sławy mistrzynię szachową.

Zobacz także >> The Crown Netflix

Poznajemy ją z każdej strony. Znany jej słabości, uzależnienia od leków uspokajających i alkoholu, problemy z mężczyznami i konflikty z przyjaciółmi. Wiemy, co czyta, czym się interesuje, a nawet jakie są jej ulubione taktyki w szachach. Gra pozwala jej na utrzymanie się, rozwój, a także na ucieczkę od realnego świata, stając się własnym miniświatem dla Beth. Gambit królowej Netflix zachwyca nie tylko swoją fabułą, ale też doskonałym operowaniem kamerą, rewelacyjnymi zdjęciami i kadrami, niezwykle dopasowaną ścieżką dźwiękową oraz dbałością o szczegóły.

Gambit królowej

Materiał prasowe

Większość akcji serialu dzieje się w Stanach Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych i w perfekcyjny sposób dostosowuje się do ówczesnej estetyki. Możemy więc podziwiać kultowe samochody i stroje z tamtego okresu, czerpiąc z nich inspiracje do obecnej mody. Gambit królowej jest prawdziwą ucztą dla każdego dorastającego i dorosłego widza. Kto by się spodziewał, że ekranizacja gry w szachy może być tak fascynująca i wzbudzać tak wiele skrajnych emocji?

Gambit królowej – obsada

Gambit królowej szachy

Serial nie stałby się tak popularny, gdyby nie jego fenomenalna obsada. W roli głównej bohaterki (jako nastolatki i jako dorosłej) obsadzono Anyę Taylor-Joy, znaną w tym roku najbardziej z zagrania głównej roli w filmie Emma. Przed aktorką zostało postawione bardzo trudne zadanie zagrania osoby dość małomównej, o niespotykanie wysokiej inteligencji, z bardzo dużą ilością emocji wyrażanych wyłącznie za pomocą mimiki. Anya Taylor-Jones spisała się rewelacyjnie. Zagrała bardzo naturalnie, doskonale rozumiejąc swoją postać. Dobór kolejnych aktorów również nie jest przypadkowy.

Zobacz także >> Gra o Tron, cały serial był oparty na tomie znanego pisarza G. R. R. Martina.

W Gambicie królowej odnajdujemy takie nazwiska jak Thomas Brodie-Sangster (To właśnie miłość, Gra o tron), Bill Camp (Vice, Joker), Rebecca Root (znana z sitcomu Boy Meets Girl), Harry Melling (wcześniej Dudley Dursley w filmowej serii Harry Potter) czy przyciągający wzrok nie tylko głównej bohaterki, ale i całej płci pięknej – Jacob Fortune Lloyd. Największą gratką dla polskiego widza jest jednak obecność w obsadzie Marcina Dorocińskiego, który gra głównego przeciwnika Beth – najlepszego na świecie mistrza świata z Rosji. Przed aktorem również zostało postawione trudne zadanie zagrania postaci małomównej, która wyraża emocje niemal wyłącznie za pomocą twarzy – tu Dorociński spisał się znakomicie.

Anya Taylor-Joy
Anya Taylor-Joy

Gdzie można zobaczyć Gambit królowej VOD, Online, Netflix, CDA, TVP?

Gambit królowej został wyprodukowany przez Netflixa i na tej platformie można obejrzeć serial w całości online lub offline po ściągnięciu do aplikacji na telefon – trzeba mieć jednak wykupiony abonament. Na platformach, które nie wymagają posiadania stałego abonamentu możemy przeczytać opis serialu, obejrzeć zwiastun lub kliknąć w odnośnik do platformy Netflix.

Doskonałym przykładem będzie tu vod, na którym serial występuje pod oryginalnym, angielskim tytułem The Queen’s Gambit. Kolejne odcinki możemy także obejrzeć online na stronie CDA, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę na stronie „Gambit królowej”.

Gambit królowej zwiastun

4.6/5 - (15 votes)

Top – nieodłączny element każdej stylizacji paznokci

Poprzedni

The Crown Netflix – Historia brytyjskiej rodziny królewskiej

Następny

Zobacz także

Więcej Seriale