Cytaty o życiu

Cytaty o życiu często zawierają cenne wskazówki, które pomagają nam znaleźć inspirację i podejmować decyzje. Stanowią swego rodzaju drogowskazy, pozwalające na uzyskanie szerszej perspektywy w wielu sytuacjach. Czasem mają charakter humorystyczny, zarazem bardzo trafnie opisując zjawiska społeczne lub podsumowując etapy życia. Oto kilka interesujących cytatów o życiu, będących manifestem filozofii i podejścia do życia wielu ważnych autorów, postaci i charakterów w historii.

Cytaty o życiu wielkich naukowców

Wiele słynnych postaci na przestrzeni wieków dzieliło się swoimi przemyśleniami odnośnie ludzkiej egzystencji. Słowa te zapisały się na długie lata w świadomości społeczeństw na całym świecie. Do najbardziej interesujących cytatów o życiu z pewnością należą te, wypowiedziane przez jeden z największych umysłów w historii świata – Alberta Einsteina.

Cytaty o życiu – Albert Einstein

Albert Einstein był autorem wielu powszechnie znanych cytatów poruszających kwestie życia, człowieka i rozumu. Do jednego z najpopularniejszych należy z pewnością jego twierdzenie na temat ludzkości i wszechświata:

 

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.Naukowiec wypowiada się na temat gatunku ludzkiego w dość krytyczny sposób. Wielu z nas z pewnością jest jednak w stanie odnieść w jakiś sposób te słowa do swoich życiowych doświadczeń. Nie w każdej swojej wypowiedzi jednak Einstein krytykował ludzkość. Doskonałym przykładem będzie tutaj całkiem trafne opisanie systemu wartości człowieka:

 

Wiele spośród rzeczy, które możesz policzyć, nie liczy się. Wiele z tych, których policzyć nie można, liczy się naprawdę.

 

Innym słynnym cytatem o życiu wypowiedzianym przez Einsteina, jest sformułowanie, podkreślające nieuchronność konsekwencji podejmowanych decyzji, a także tego, że życie człowieka jest ciągiem wyborów – i tylko od danej osoby zależy, jakie one będą:

 

Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko.

Cytaty o życiu – Leonardo da Vinci

Innym wielkim umysłem, który wywarł na ludzkość znaczny wpływ również pod kątem filozoficznym i duchowym, jest Leonardo da Vinci. Włoski malarz, wynalazca, architekt, filozof, poeta, muzyk i mechanik. W jednym ze swoich dzieł, zatytułowanym “O niebie, gwiazdach i czterech żywiołach”, przedstawia on obszerny wycinek swojej filozofii i poglądów na świat. Podczas czytania ich można niekiedy zauważyć pewne wspólne cechy z filozofią prezentowaną przez Einsteina – dowodzi tego na przykład poniższy cytat:

Przyroda jest pełna nieskończonych przyczyn, które nie były nigdy przedmiotem doświadczenia.

 

Leonardo da Vinci wskazuje tutaj, że cały wszechświat jest nieustającym ciągiem przyczynowo – skutkowym. Dodaje ponadto, że ów ciąg nigdy nie został zbadany przez człowieka, ponieważ najprawdopodobniej jest to niemożliwe. Podobnie do Einsteina, włoskiemu malarzowi również zdarzało się niejednokrotnie krytykować gatunek ludzki – co pokazują na przykład te słowa:

Wśród wszystkich ustrojów zwierząt człowiek posiada najtępsze i najgrubsze uczucia.

Leonardo da Vinci określa tutaj człowieka jako jedyny żyjący gatunek, który jest destruktywny i ślepy w swoim kierowaniu się emocjami. W przeciwieństwie do innych zwierząt, które kierują się instynktem by przetrwać, człowiek jako punkt centralny swojego działania stawia emocje same w sobie – dobre samopoczucie czy satysfakcję.

Zobacz również >> Cytaty o przyjaźni – najpopularniejsze cytaty na każdą okazję

 

5/5 - (6 votes)

Cytaty o przyjaźni – najpopularniejsze cytaty na każdą okazję

Poprzedni

Cytaty motywacyjne – które z nich sprawdzają się na co dzień?

Następny

Zobacz także

Więcej LifePower