Cytaty na dzień ojca

Dzień Ojca to wspaniała okazja do tego, aby okazać miłość, troskę i pamięć jednej z osób, które są nam najbliższe. To czas wręczania specjalnych prezentów, których celem jest wywołanie szczerego uśmiechu na twarzy obdarowywanego oraz wyrażenia podziękowania za obecność w naszym życiu i dokładanie wszelkich starań, abyśmy byli szczęśliwi.

Cytaty na Dzień Ojca

Doskonałym dopełnieniem podarunku będzie miłe słowo, które znakomicie podkreśli charakter tej okazji. Inspiracji dostarczą różnorodne cytaty na Dzień Ojca, które skonstruowano tak, aby skłonić do refleksji, pochylić się nad istotą bezwarunkowej miłości rodzica do dziecka oraz pomóc w sformułowaniu i przekazaniu swoich emocji, z czym wiele osób ma problem. Oto przegląd tych, które są najbardziej warte uwagi.

Cytaty o Tacie – Ponadczasowe

Po tego rodzaju złote myśli sięgano już od dawna, dlatego też możemy obecnie wybierać spośród cytatów, które mimo upływu czasu wciąż są aktualne, lub po takie, które bazują na bieżących przemyśleniach. Cytaty na Dzień Ojca tworzone są również przez wiele osób, które posługują się rozmaitym językiem. Są to między innymi: pisarze, filozofowie, duchowni czy dziennikarze. Tylko od nas zależy, na którą wersję się zdecydujemy. Niezależnie od podjętej decyzji możemy być jednak pewni, że rodzic doceni nasze starania i zareaguje z entuzjazmem i wdzięcznością na usłyszane lub przeczytane słowa.

Jeden ojciec znaczy więcej niż stu nauczycieli.

to cytat, którego autorem jest George Herbert, szesnastowieczny poeta angielski. Znakomicie udowadnia, że pewne prawdy są w stu procentach odporne na upływ czasu i zachowują swoją aktualność mimo przemijania kolejnych pokoleń i powstawania nowych. Wspaniale ukazuje ojca jako tego, który jest w stanie przekazać swoim potomkom niezwykle cenną i kompleksową wiedzę, która pomoże im ukształtować swój charakter, poznać otaczający je świat oraz z konsekwencją i sukcesem realizować swoje cele i marzenia.

Zobacz także >> Cytaty o rodzinie

Ojciec jest tutaj najważniejszym nauczycielem, który doskonale zna swoje dziecko i jest dzięki temu w stanie do niego dotrzeć i nawiązać jedyny w swoim rodzaju kontakt. Rodzic posiada znacznie więcej cierpliwości do swojej pociechy, niż obcy nauczyciele i posługuje się także bardziej kreatywnymi metodami przekazywania informacji.

Wspólna nauka – zarówno twierdzeń matematycznych jak i właściwego postępowania w kontaktach międzyludzkich, przebiega także w znacznie milszej atmosferze niż ma to miejsce w szkolnych ławkach. To bardzo wzruszający cytat, do którego można odnosić się w różnych momentach na przestrzeni swojego życia, na nowo definiując jego znaczenie.

Wszyscy rodzimy się z pustką w piersiach wielkości taty. Nasi ojcowie albo ją wypełniają, albo w miarę dorastania czujemy tę pustkę coraz bardziej.

autorem tego cytatu jest Charles Martin, popularny amerykański pisarz. Te dwa zdania dosadnie podsumowują fakt, że każdy z nas pragnie i potrzebuje bliskości swojego ojca, niezależnie od tego, czy otwarcie się do tego przyznajemy. Ta relacja kształtuje każde dziecko i ma ogromny wpływ na to, jaką osobą stanie się ono w dorosłym życiu. Czułość, wsparcie i zrozumienie są cennymi cegiełkami budującymi wysokie poczucie własnej wartości, które procentują w przyszłości.

Zobacz także >> Powiedzenia polskie

Brak odpowiedniego kontaktu i miłości skutkują natomiast nieustannym wewnętrznym smutkiem, który nierzadko przeradza się w dojmujące poczucie osamotnienia i brak właściwej samooceny. Przy pomocy tego cytatu w piękny sposób wyrazimy wdzięczność naszemu ojcu za to, że przy nas był kiedy najbardziej tego potrzebowaliśmy. Nawet jeśli nie zawsze w pełni zdawaliśmy sobie z tego sprawę.

Ojciec, który zna swoje dziecko jest mądrym ojcem

przytaczając Cytaty o Tacie nie można pominąć powyższego sformułowania, którego autorem jest słynny na całym świecie angielski poeta i dramaturg, William Szekspir. Jest ono na tyle wymowne, że właściwie nie trzeba szczególnie go omawiać. Warto jednak podkreślić jego niezwykłą wręcz aktualność. W czasach w których niemal każdy człowiek cierpi na chroniczny brak czasu i tkwi w wiecznej pogoni za dobrami materialnymi należy pamiętać o tym, by znaleźć chwilę oddechu i poświęcić ją na kontakt z własnym dzieckiem. Nic nie zastąpi szczerej rozmowy o planach, troskach, wątpliwościach i sukcesach.

Dla dziecka nie ma większego bohatera jak tata, który z całego serca kocha mamę. Wygrywanie ojcostwa zaczyna się od wygrywania małżeństwa.

cytaty o dobrym ojcu bardzo często podkreślają jego rolę w szczęśliwej rodzinie. Dokładnie tak, jak zacytowane właśnie słowa księdza Marka Dziewieckiego. Dzieci, które dorastają w kochającym i pełnym ciepła otoczeniu są bardziej ufne, pozytywnie nastawione do świata i zdolne do nawiązywania głębszych i bardziej wartościowych relacji z innymi. Zgodne małżeństwo rodziców stanowi wzór i sprawia, że do takiego domu rodzinnego potomkowie wracają z uśmiechem na twarzy.

Żadna mądrość, której możemy nauczyć się na ziemi, nie da nam tego, co słowo i spojrzenie ojca.

Z pewnością słowa te są cały czas aktualne i wskazują na więź łączącą dziecko z ojcem. W dzisiejszych czasach bardzo często rodzice większość czasu spędzają w pracy i nie zawsze mają czas na kontakt z dzieckiem. Jednakże warto pamiętać, że szczera rozmowa o wszystkim jest niezastąpiona i nawet kilka minut dziennie z dzieckiem może zdziałać bardzo wiele.

Najlepszą rzeczą jaką może zrobić ojciec dla swojego dziecka to kochać jego matkę.

Cytat ten podkreśla niezwykle ważną rolę ojca w rodzinie pełnej ciepła i miłości. Zgoda pomiędzy matką i ojcem to podstawa do zbudowania szczęścia w rodzinie – stanowi ona także doskonały wzór dla najmłodszych domowników. Pociechy wychowywane w kochającej się rodzinie łatwiej nawiązują pozytywne relacje z innymi osobami i są bardziej ufne w stosunku do świata.

Polski matematyk, Herman Auerbach, uważał, że:

Każdą inną ludzką miłość trzeba zdobywać, trzeba na nią zasługiwać pokonując stojące na jej drodze przeszkody, tylko miłość ojca ma się bez zdobywania i bez zasług.

Słowa te doskonale ukazują, że dla dziecko autorytet ojca jest bardzo ważny i sprawia, że maluch wzoruje się na zachowaniach rodzica i często postępuje w przyszłości tak, jak on. Ojciec ma za zadanie wychować dziecko na wartościowego człowieka, a także przekazać mu wiedzę pozwalającą rozwinąć siebie i swój charakter. Wszystko to owocuje sukcesem w dorosłym życiu dziecka, które śmiało sięga po swoje marzenia i dąży do wymierzonych celów.

W tym przypadku nie możemy pominąć cytatu Jean’a-Paula Sartre’a – znanego francuskiego pisarza:

Matki dają naszemu duchowi ciepło a ojcowie – światło

Cytat jasno wskazuje, że każde dziecko potrzebuje ojcowskiej miłości i bliskości, bez względu na to, czy głośno o tym mówi, czy też nie. Relacja z tatą jest nieoceniona i ma bardzo duży wpływa na to, jakim człowiekiem staje się dziecko. Zrozumienie, wsparcie i okazanie miłości przez ojca to istotne aspekty życia każdego z nas, gdyż pozwalają zbudować poczucie własnej wartości, a tym samym zaprocentować w przyszłości.

Aforyzmy, które wzruszą i skłonią do refleksji

Cytaty o tacie to wspaniała forma wyrażenia swoich uczuć. Będzie to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które są nieśmiałe i mają problem z bezpośrednim mówieniem o emocjach. Tego rodzaju złote myśli sprawdzą się zarówno jako słowa wypisane na kartce z życzeniami, którą wręczymy podczas Dnia Ojca, jak i oprawione w ramkę w towarzystwie rodzinnej fotografii. To piękny i pomysłowy rodzaj akcentowania swojej miłości, którą odczuwamy względem rodzica. Sięgając po takie cytaty zyskujemy pewność, że na twarzy taty wywołamy tym samym uśmiech, a może nawet łzę wzruszenia.

Zobacz także >> Cytaty o rodzinie – kilka najciekawszych propozycji

4.9/5 - (15 votes)

Koszulki na specjalne okazje, na prezent, okolicznościowe

Poprzedni

Fototapety – Czym upiększyć dom, mieszkanie, biuro

Następny

Zobacz także

Więcej LifePower