Jak o nią dbać i jakich błędów nie popełniać w pielęgnacji suchej skóry?

To nieprawda, że cera sucha jest najmniej problematyczna. Oprócz tego, że towarzyszy jej ogólny dyskomfort w trakcie codziennej pielęgnacji, wykazuje tendencje do szybszego pojawiania się zmarszczek. Jak o nią dbać i jakich błędów nie popełniać w pielęgnacji suchej skóry?

Jeśli zastanawiasz się, czy masz suchą cerę, warto sprawdzić, czy po umyciu twarzy pojawia się charakterystyczne uczucie „ściągnięcia”. Jeżeli tak, i natychmiast sięgasz po krem, który przynosi jej ukojenie, prawdopodobnie należysz do osób, których skóra wymaga pielęgnacji w kierunku jej uwodnienia. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jakie kosmetyki są wskazane do pielęgnacji cery suchej.

Cera sucha – przyczyny i objawy

Skóra sucha należy do cer wrażliwych, a typowe dla niej objawy zaznaczają się po 30. roku życia. Towarzyszy jej szorstkość, skłonność do łuszczenia się, mikrouszkodzeń i podrażnień, czego częstym przejawem jest egzema. Matowa, o obniżonej elastyczności, nasila uczucie suchości i „ściągnięcia” po umyciu, co spowodowane jest wieloma czynnikami, zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi.

Cera sucha

 

Kluczową przyczyną jest nieprawidłowy metabolizm lipidów (gruczoły łojowe wytwarzają za mało tłuszczu) oraz brak zdolności zatrzymywania wody w naskórku, co może prowadzić do odwodnienia warstwy rogowej. U podstaw nadmiernej suchości znajdują się także zaburzenia procesu rogowacenia naskórka bądź schorzenia ogólnoustrojowe, jak np. niedoczynność tarczycy.

Spadek poziomu lipidów może osłabiać naturalną barierę ochronną skóry, przez co zaczyna źle reagować na czynniki atmosferyczne i zmiany temperatur – staje się wrażliwa, podatna na podrażnienia i szybciej się starzeje.

Kosmetyki do cery suchej

Aby uniknąć suchości skóry, łuszczenia oraz przedwczesnych zmian należy dbać o jej odpowiednie nawilżenie. W pielęgnacji bardzo ważne jest, aby preparaty były wzbogacone olejami roślinnymi oraz wyciągami z roślin o działaniu ochronnym i odbudowującym barierę naskórka. Bogaty skład oferują koreańskie kosmetyki do cery suchej z ekstraktami m.in. z zielonej herbaty i grejpfruta, aloesu, bambusa czy awokado.

Wyjątkową propozycją jest głęboko nawilżający krem wodny z wyciągiem ze śnieżnego grzyba (tremella fuciformis), jaki oferuje sklep Beautikon beautikon.com/collections/skora-sucha. Natychmiastową ulgę przesuszonej i ściągniętej cerze przyniosą także kosmetyki z małocząsteczkowym kwasem hialuronowym zawarte w kremach, serum czy emulsjach. Zapasy energetyczne skóry skutecznie uzupełnią też maski, które zwiększa naturalną barierę i zapewnią stabilną profilaktykę przeciwstarzeniową.

Kosmetyki do cery suchej

Sucha skóra wymaga optymalnego nawadniania przez cały rok. Zapewnij jej kompleksową pielęgnację, wybierając dedykowane kosmetyki – mleczka, olejki lub bezalkoholowe płyny micelarne do suchej skóry, które nie będą jej osłabiać. Po oczyszczeniu i demakijażu sięgnij po krem nawilżający, który poradzi sobie z każdym poziomem przesuszenia. Aby uintensywnić pielęgnację i odpowiednio nawodnić skórę, przed nałożeniem kremu zastosuj nawilżające serum, a przynajmniej raz w tygodniu nałóż na twarz odżywczą maskę.

5/5 - (2 votes)

Sucha skóra – jak sobie z nią radzić?

Poprzedni

Grace i Frankie Netflix – jak odnaleźć się w dojrzałym życiu?

Następny

Zobacz także

Więcej Ona