celulit
fot. materiał partnera

Estetyczny wygląd stał się naszą wizytówką. Chodzimy na siłownię, korzystamy z usług branży beauty, dbamy o nasze ubrania – po prostu chcemy wyglądać dobrze. Nic więc dziwnego, że pojawiająca się na ciele pomarańczowa skórka, jaką jest cellulit, może irytować. Czym jest cellulit? Skąd się bierze i jak z nim walczyć? Zapraszamy do lektury.

Czym jest cellulit?

Ganoid lipodystrophy lub GLD, zwany potocznie cellulitem, to problem, który dotyka wiele kobiet, ale również mężczyzn. Co ciekawe, wydaje się, że cellulit z roku na rok obejmuje coraz większą grupę, zarówno kobiet jak i mężczyzn, choć jeszcze do niedawna wydawało się to niemożliwe, ze względu na ich budowę anatomiczną. Dane wykazują, że z cellulitem radzić musi sobie nawet nieco ponad 80% kobiet po 20 roku życia. Przypadłość ta objawia się charakterystyczną „pomarańczową skórką”, do której skóra upodabnia się na skutek gromadzenia pod nią wody lub tłuszczu.

Cellulit kojarzy się powszechnie z okolicami bioder, jednak tak naprawdę może występować także w innych miejscach. Rozróżnia się w tym zakresie:

  • cellulit na nogach (w tym na udach)
  • cellulit na piersiach
  • cellulit na pośladkach
  • cellulit na ramionach
  • cellulit na rękach

W przypadku mężczyzn, cellulit najczęściej zauważa się w okolicach brzucha i karku.

Skąd bierze się cellulit?

Zakłada się, że cellulit powstaje w wyniku między innymi nieprawidłowego krążenia krwi oraz limfy, ale oprócz tego istnieje mnóstwo innych przyczyn, które wpływają na zwiększenie szansy na rozwinięcie się problemu. Wskutem problemów z krążeniem tkanki zaczynają być gorzej odżywiane, a między nimi gromadzi się woda, pojawia obrzęk, nierównomiernie rozkłada tłuszcz. Do potencjalnych źródeł cellulitu należą również zaburzenia hormonalne, wywoływane przez okres dojrzewania lub menopauzę. Ryzyko wystąpienia tej dolegliwości pogłębiają także negatywne nawyki: mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, zła dieta, nadmierne opalanie się, spożywanie alkoholu i papierosów. W niektórych przypadkach cellulit łączy się także z innymi chorobami, stanowiąc ewentualne powikłania lub efekt działania leków.

Rodzaje cellulitu

Istnieją dwa rodzaje cellulitu: wodny (twardy) i tłuszczowy (miękki). To, jaki cellulit powstanie w ciele zależne jest od podłoża, na którym dochodzi do formowania się zmian.

Cellulit miękki tłuszczowy nie przylega ściśle do tkanki mięśniowej i może zajmować duże powierzchnie. Da się go łatwo dostrzec, gdyż wyróżnia się fałdkami i obrzmiałą skórą, którą kojarzyć może się ze skórką pomarańczy albo pikowanym materiałem. Zazwyczaj występuje on u osób mało aktywnych fizycznie, chociaż istnieją wyjątki od tej reguły. Czasem pojawia się także jako efekt szybkiej utraty wagi. Warto wiedzieć, że cellulit miękki to często powikłanie źle leczonego cellulitu twardego, który przywiera mocno do mięśni i dotyka osób młodych i aktywnych fizycznie.

Cellulit, a raczej jego ocenę, można podzielić na stopnie, które prezentują się następująco:

  • Stopień zerowy: Niewielkie pobruzdowania fałd skórnych, bez wywierania nacisku na skórę nie da się stwierdzić zmian. Zaczyna tworzyć się opuchnięcie tkanki przez niedostateczny przepływ limfy.
  • Stopień pierwszy: Wyróżnia się zagłębienie po ujęciu fałd skórnych, zaczyna wykształcać się „skórka pomarańczowa”, w przestrzeni międzykomórkowej zbiera się płyn, obrzęk przybiera na sile.
  • Stopień drugi: Pojawiają się zaburzenia w tkance tłuszczowej, zazwyczaj w formie niewielkich, drobno rozsianych grudek i guzków. Obszar zajęty cellulitem wykształca wyraźnie widoczną „skórkę pomarańczową”. Najczęściej to właśnie ten objaw, kojarzony z cellulitem na udach, stanowi jeden z najlepiej rozpoznawalnych symptomów problemu.
  • Stopień trzeci: Rozmiar grudek i guzków zwiększa się, przedziela je włóknista tkanka, pozostają widoczne niezależnie od ułożenia ciała i poziomu nacisku. Wykształcają się dolegliwości bólowe.

Dowiedz się więcej o cellulicie

Cellulit to temat, który jest dość rozbudowany, ale za to bardzo ciekawy. W związku z tym zapraszamy po więcej szczegółów dotyczących tej przypadłości, gdzie szczegółowo omawiamy ten temat, a także poruszamy zagadnienie diagnostyki i leczenia cellulitu.

5/5 - (1 vote)

Miejski samochód od Mercedes

Poprzedni

Zobacz także