Kawa niejedno ma imię – istnieje ponad sto gatunków ziaren, na bazie których można przyrządzić aromatyczny, pobudzający i krzepiący czarny napój. Arabika i robusta to najpopularniejsze rodzaje kawy – piją je ludzie na całym świecie. Mimo tego, że oba te gatunki są tak samo cenione, sporo różni je od siebie. Dowiedz się, co charakteryzuje robustę i jakie właściwości oraz nuty smakowe wyróżniają arabikę!
Spis treści
Arabika – czym wyróżnia się ta kawa?
Ziarna arabiki trudno pomylić z innymi. Mają one podłużny kształt, jednak znajdujące się na nich pęknięcia są uformowane w linię przypominającą literę „S”.
Kawa ta jest uprawiana na plantacjach w Ameryce Południowej i Środkowej, ale występuje także w niektórych regionach Azji i Afryki. Aby jej zbiory były udane, należy zapewnić krzewom odpowiednie warunki. Kawa ta rośnie tylko na żyznych glebach i na nasłonecznionych zboczach górskich, gdzie panuje optymalna wilgotność. Ponadto krzewy wymagają tego, aby troskliwe chronić je przed szkodnikami i chorobami. Kawosze uznają arabikę za rarytas ze względu na jej łagodny, szlachetny aromat.
Co warto wiedzieć o robuście?
Robusta, czyli kawa kongijska, jest nieco mniej popularna od arabiki. Mimo tego, że pochodzi ona z centralnej Afryki, to uprawia się ją także na innych terenach położonych w strefie międzyzwrotnikowej. Największym producentem robusty jest Wietnam.
Kawa ta nie ma tak dużych wymagań, jeśli chodzi o uprawę, jak arabika. Może być uprawiana na niżej położonych terenach, a kawowe krzewy są odporne na choroby. Natomiast jej ziarna mają owalny kształt.
Arabika i robusta – najważniejsze różnice
- walory smakowe
Arabika słynie z tego, że ma delikatny smak, w którym można wyczuć subtelne, słodkie nuty. Odpowiada za to wysoka zawartość cukrów i lipidów w ziarnach kawy. Natomiast robusta jest zdecydowanie bardziej gorzka i przypadnie do gustu tym, którzy preferują małą czarną z wyrazistą goryczką.
- zawartość kofeiny
Pod tym względem wygrywa robusta. Ziarna tej kawy składają w około 2,7% z kofeiny. Odbija się to na charakterystycznym, cierpkim smaku zaparzonego napoju. Natomiast stężenie kofeiny w ziarnach arabiki jest niemal o połowę mniejsze – wynosi około 1,5%.
- cena
Uprawa arabiki jest wymagająca, co przekłada się na wyższą cenę ziaren. Natomiast plantacje robusty są o wiele bardziej wydajne i dają większe plony, dzięki czemu kawa ta jest tańsza.
Arabika czy robusta – co wybrać?
Z ziaren robusty najczęściej powstaje kawa instant, ale wykorzystuje się ją także do parzenia espresso. Arabika jest ceniona za subtelny, szlachetny smak i łagodny aromat. Oba te gatunki są dostępne w formie:
- kawy rozpuszczalnej,
- kawy w kapsułkach – kapsułki mogą zawierać arabikę, robustę, ale też aromatyczną mieszankę tych ziaren,
- kaw ziarnistych i mielonych.
Chcąc delektować się smakiem kompozycji, składającej się ze zmielonej, wyrazistej robusty i delikatnej arabiki, można wybrać kawę np. ze strony Nespresso.com/pl. Warto jednak poznać smak każdej z nich z osobna – można to zrobić, wybierając kapsułki, kawę w ziarnach lub mieloną.